فواید عسل و ۸ فایده خوردن روزانه عسل

فواید عسل

عسل از خواص بیشماری برخوردار است، اما این مقاله به مهمترین فواید عسل در صورت مصرف روزانه اشاره می‌کند.

ما همیشه به دنبال یک محصول منحصر بفرد هستیم که مانند یک قرص جادویی برای سلامتی ما عمل کند و در عین حال خوشمزه و لذیذ باشد.

اگر شما بصورت روزانه این ماده را مصرف کنید، ۸ اتفاق مثبت زیر برای شما رخ می‌دهد:

کاهش وزن

اگر دقت کرده باشید، دکترها برای تنظیم وزن شما، پیشنهاد می‌کنند که مصرف تمام مواد قندی و شیرینیجات را متوقف کنید. اما این مطلب را در مورد عسل بیان نمی‌کنند. دلیل این موضوع آن است که، قند موجود در شهد، فرمول متفاوتی با شیرین‌کننده‌های دیگر دارد. این ماده متابولیسم بدن شما را افزایش می‌دهد و این اتفاق باعث کاهش وزرن شما می‌شود.

پوست روشن‌تر

برخی از فواید عسل مستقیما مربوط به زیبایی می‌شوند. این ماده یک آنتی اکسیدان عالی است و این یعنی اینکه مصرف مرتب آن، بدن شما را از سموم مختلف پاک می‌کند. بعلاوه، خواص آنتی باکتریال آن، بطور چشمگیری شرایط پوستی شما رو بهبود می‌بخشد.

کلسترول پایین‌تر

عسل به هیچ عنوان کلسترول ندارد. در عوض، مواد تشکیل دهنده و ویتامین‌های آن به کاهش سطح کلسترول کمک می‌کنند. مصرف روزانه و مرتب آن، تاثیر مفیدی روی ترکیبات آنتی‌اکسیدان بدن دارد، که می‌توانند کلسترول اضافی را از بین ببرند.

قلب قوی‌تر

تحقیقات نشان می‌دهند که آنتی‌اکسیدان  موجود در عسل، می‌تواند از تصلب شراین جلوگیری نموده و با بیماری‌های مختلف قلبی-عروقی مبارزه کند.

در یک تحقیق، به ۲۵ نفر بین سنین ۸ تا ۶۸، ترکیب یک لیوان آب و یک قاشق غذاخوری عسل داده شد. مشخص شد که سطح آنتی‌اکسیدان خون آن‌ها بسیار افزایش داشته است.

تقویت حافظه

خوردن عسل می‌تواند از استرس جلوگیری کند. اما آیا می‌تواند حافظه را تقویت کند؟

یک تحقیق در سال ۲۰۱۱ روی زنان میانسال نشان داد که در صورت خوردن روزانه یک قاشق از این ماده، حافظه به طرز چشمگیری تقویت می‌شود. بر طبق این آزمایش، شهد عسل قادر است تا به جذب بیشتر کلسیم کمک کند که خود این امر تاثیر مثبتی روی عملکرد مغز دارد.

فواید عسل برای خواب بهتر

عسل به افرادی که سخت می‌خوابند کمک می‌کند. این ماده هم مانند قند، باعث افزایش انسولین و آزادسازی سراتونین می‌شود که نتیجه آن، بهبود خلق و خو و افزایش احساس شادی است.

بهبود هضم غذا

عسل ترکیبات آنتی باکتریال دارد. بنابراین بسیار پیشنهاد شده که یک قاشق از آن را بصورت ناشتا بخورید. این کار ساده، می‌تواند باعث جلوگیری از بیماری‌های دستگاه گوارش شود. زمانی که در مسیر معده است، می‌تواند باکتری‌ها را از بین ببرد و زخم‌های کوچک را درمان کند.

آرامش اعصاب

باور کردن این موضوع برای برخی افراد دشوار است که یک لیوان شیر به همراه عسل، خوابیدن را راحت می‌کند.

یک تحقیق هلندی نشان می‌دهد که فقط شیر گرم می‌تواند آرامبخش باشد و مشکلات مربوط به خواب را حل کند. عسل نقش بسیار مهمی را در این روش بازی می‌کند. برای اینکه آمینو اسید تریپتوفان در شیر فعال شود، احتیاج به انسولین دارد و انسولین هنگامی در بدن ایجاد می‌شود که یک ماده شیرین می‌خوریم. بنابراین یک قاشق پر از آن در شیر گرم، به راحت خوابیدن شما کمک می‌کند.

 

فواید عسل بیشمار است، برخی دیگر از خواص عسل را میتوانید مطالعه کنید.

منبع: newsner

social position advance

انتشار مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *